Zlatar
Zanimanje zlatar
Opis poslova
Zlatar izrađuje, popravlja i održava nakit od plemenitih i drugih metala, te minerala. U izradi nakita koristi se raznim postupcima ručne, strojne, kemijske i galvanske obrade. Također, ugrađuje ukrasne minerale. Izradi nakita prethodi dizajniranje. Nakit oblikuje u skladu s estetskim zahtjevima, željama naručioca i prema tehnološkim mogućnostima izvedbe.
Kada je nakit dizajniran, slijedi mjerenje, obilježavanje i ocrtavanje mjernim alatima te izrada jednostavnih oblika nakita ručnim postupcima, kao što su rezanje, turpijanje, piljenje, kovanje, lijevanje, zavarivanje i taljenje. Metali se nakon taljenja lijevaju u kalupe. Izrađuju se ukrasni elementi od žice i profili nakita. U završnoj fazi ručne obrade nakita zlatar radi finije postupke obrade, kao što su iskucavanje, cizeliranje, graviranje, emajliranje i ugradnja kamena.
Površinska i kemijska dorada nakita, koja se radi zbog održavanja nakita sastoji se od postupaka odmašćivanja, čišćenja, luženja, emajliranja, pozlaćivanja, posrebrivanja, pozlaćivanja i rodiniranja. Ukoliko posjeduje odgovarajuće aparate, može primjenjivati elektrolitičke postupke zaštite. Pri tome se koriste kemikalije i razne komponente za poliranje. Zlatari moraju biti upoznati sa standardima označavanja legura.
Od ručnih alata upotrebljava se ručne škare, pile, turpije, čekić, ručne i strojne bušilice. Zlatar se služi raznim strojevima za tokarenje, glodanje, blanjanje, bušenje, grebanje, piljenje, te strojevima za valjanje i izvlačenje žice. Od mjernih alata rabi se metar, obuhvatni šestar, pomično mjerilo i mikrometar.
Tipični poslovi popravljanja nakita uključuju povećavanje ili smanjivanje prstenja, zamjenu oštećenih dijelova, premještanje kamenčića i spajanje dijelova. Zlatar također prodaje svoje proizvode. Vlasnici zlatarnica izlažu najuspjelije primjerke nakita u svojim izlozima. Ljubazno razgovaraju s potencijalnim kupcima i naručiocima nakita, te pokušavaju udovoljiti njihovim zahtjevima. U manjim zlatarskim obrtima ista osoba može raditi različite poslove, dok je u većim obrtima i industrijskim pogonima posao podijeljen.
Uvjeti rada
Zlatari rade u relativno ugodnom okruženju radionice većinom u sjedećem položaju. Prostor mora biti dobro, često i vrlo jako osvijetljen i zračan. Iako posao nije fizički naporan, pažnja je usmjerena na detalje, stoga se zahtijeva velika preciznost u radu. U radu je nužan oprez zbog učestale upotrebe raznih alata. Nevješto rukovanje istima može dovesti do ozljeda. Kemikalije također mogu biti opasne, stoga je važno pridržavati se mjera zaštite u radu. Dodatno opterećenje može biti odgovornost koja proizlazi iz materijalne vrijednosti nakita i materijala od kojih su načinjeni.
Srodna zanimanja
Graver, urar, limar, bravar, draguljar, filigranist.
Mogućnosti zapošljavanja
Zlatari se mogu zaposliti u zlatarskim radionicama i obrtima. Ako polože majstorski ispit mogu otvoriti vlastiti obrt.