Puškar
Zanimanje puškar
Opis poslova
Puškari izrađuju, ispituju i održavaju različite vrste oružja i njihove mehanizme. Izrađuju i održavaju kratko cijevno oružje (revolvere i pištolje), dugo cijevno vojničko, sportsko, trofejno i lovačko oružje te automatsko i zračno oružje. Provode različite operacije kako bi zaštitili oružje. Pri tomu se koriste specijalnim i standardnim alatima i strojevima za izradbu i održavanje oružja. Provode tehničku, kemijsku i galvansku obradbu dijelova i sklopova oružja da bi povećali njegov učinak. Montiraju i održavaju optički nišanski mehanizam.
Predmete izrađuju od čelika, koji obrađuju zagrijavanjem, odvajanjem, tokarenjem, brušenjem i glodanjem. Tako izrađene dijelove spajaju lemljenjem te autogenim i električnim zavarivanjem. Na kraju primjenjuju metode antikorozivne zaštite, konzerviranja i de konzerviranja oružja. Od alata i pomoćnih materijala služe se čeličnim šipkama različitih oblika, kutnim profilima, limovima i čeličnim cijevima od kojih izrađuju dijelove oružja, te bravarskim i fino mehaničkim alatom. Od strojeva rabe tokarilicu, glodalicu, bušilicu, opremu za električno i autogeno zavarivanje i opremu za lemljenje. Rade i s aparatima za toplinsku obradbu čelika. Za održavanje oružja upotrebljavaju sredstva za površinsku zaštitu, čišćenje i podmazivanje.
Poznaju vrste municije, dimenzioniranje, kalibriranje, punjenje, primjenu i čuvanje oružja. Koriste se raspoloživom tehničkom i tehnološkom dokumentacijom o oružju. Pridržavaju se zaštitnih mjera za rukovanje oružjem. Poznaju aktualne zakone i propise o nošenju i posjedovanju oružja te svu dokumentaciju vezanu uz oružje. Prate razvoj novih vrsta oružja i njihova načina primjene i zaštite, kao i aktualne zakone i propise o nošenju i posjedovanju oružja. Razvijaju kritički stav prema oružju i njegovoj isključivo mirnodopskoj primjeni ili primjeni u očuvanju mira.
Radni uvjeti
Puškari rade u radionicama za izradbu, popravak i održavanje oružja. Najčešće su smještenima uz streljane, vojne i sportske objekte i u industriji oružja. Moguće je da rade u buci, prašini nastaloj od predmeta rada, kao i na visokoj temperaturi na kojoj obrađuju metal. Trebaju koristiti zaštitnu opremu (naočale i pregače). Naizmjenično stoje i sjede, a povremeno podižu veće terete. Mogu zadobiti mehaničke ozljede prilikom rukovanja materijalima, strojevima i alatima. Moguće je ranjavanje streljivom. Stoga se moraju pridržavati mjera zaštite na radu.
Zapošljavanje i napredovanje
Puškari se zapošljavaju u specijaliziranim radionicama, koje mogu biti u sastavu vojnih, policijskih i sportskih objekata ili industrije, a mogu djelovati i samostalno. S obzirom na to da za cijelog školovanja odlaze u radionice na praktičnu nastavu, neki se u njima i zapošljavaju nakon završenog školovanja. Budući da potrebe za puškarima nisu velike, neki od završenih puškara odlučuju se na doškolovanje i promjenu zanimanja, najčešće u neko od srodnih zanimanja. Ako ostanu raditi u struci, nakon tri godine naučničkog rada mogu polagati majstorski ispit koji omogućava otvaranje vlastite radionice.